Site Haritasıİstek ve Öneri Formu
HABERLER
ETKİNLİK TAKVİMİ
Haberler
Kozaklı Hastanemizdeki Robotik Yürüme Sistemi (Lokomat) Teknolojisi ile Hastalar Yeniden Yürüme Yeteneği Kazanıyor.
120 Yataklı Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemizde Robotik Yürüme Sistemi (Lokomat) sayesinde Hastalarımız Sağlığına Kavuşuyor.
Okunma: 12426   
Haber Tarih: 10.12.2013    10:30   

Nevşehir  KHB  Haber -  Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı  120 Yataklı Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilityasyon Hastanemizde Türkiyede çok az ilde bulunan Lokomat (Yürütücü Robot) adı verilen bu sitemin hastanın yürüme yeteneğini kazanması için rehabilitasyon programlarında önemli yer tuttuğuna işaret eden Nevşehir  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Atila Oğuz Boyalı şu bilgileri verdi:

 


 

 

Tıp teknolojisinin hem hastaların, hem de fizyoterapistlerin yüzünü güldürecek cihazlar üzerinde çalışmaya devam ettiğini ve bu kapsamda ''Robotik Yürüme Sistemi (Lokomat)” geliştirildiğini vurguladı.

 

Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesmizde ''Rehabilitasyon, robot teknolojisinin kullanıldığı en yeni  alanlardan biri olan Robotik Yürüme Sistemi (Lokomat),  yürüme yeteneğini kısmen ya da tamamen kaybetmiş olan hastalara yeniden bu yeteneği kazandırabilmek için kullandığımız bir teknoloji olduğunu bildirdi.  Bu teknoloji sayesinde beyin ya da omurda oluşan hasar nedeniyle felç olan, hareket yeteneğini kısmen kaybeden hastaların rehabilite edilmesinde ve bu yeteneklerini yeniden kazanmasında robot teknolojisinden faydalanmaktayız.

 

Hastalar karşılarına konan ayna sayesinde yürürken kendilerini görüyor ve derin duyu sayesinde yürüdüklerini hissedebiliyor. Normal yürümede beyne giden uyarılar, bu yürümede de benzer şekilde gitmiş oluyor. Bu sistem olmadan önce hastalara yürüme teknikleri yaptırılıyordu. Bu sistemin uygulanmasıyla birlikte yürümeye çok benzeyen hareketi yaptırma imkanı bulunuyor. Bacaklardan beyne doğru uyarılar gönderiliyor ve hasta yürüyebildiğini görüyor. Tedavi fizyoterapistlerimiz'in yardımı ile Lokomat Tedavisi, Termal Havuz Tedavisi, Rehabilitasyon Tedavisi olarak uygulanıyor.Bu tedaviyi elle ya da bir başka şekilde bir yöntem  uygulamak mümkün değildir. Tedavi süresi hastadan hastaya çok değişebilir.'' dedi.

 

Şu anda dünyada yaklaşık 50 ülkenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde ''Lokomat'' bulunuyor.

 

Türkiyede 6 İlimizde “Lokomat” bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Nevşehir Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemizde bulunuyor.

Hastanemizde Fizik Tedavi Uzman Doktorlarımız ve Fizyotrapistlerimizin gözetiminde Lokomat tedavisi yapılmakta ek olarak Termal Havuz Tedavisi, Rehabilitasyon Tedavisi de yapılmaktadır.

Dünya genelinde 350 cihazın kullanımda olduğunu kaydeden Boyalı, Türkiye'de ise Nevşehir Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Devlet Hastanesi, Trabzon Maçka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Merkezi, İstanbul 70. Yıl Fizik Tedavi Hastanesi, Romatem Samsun ve Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri, İstanbul Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve İstanbul Darülaceze olmak üzere toplam 8 adet cihaz bulunduğu bilgisini verdi.

 

 

 

 

 

 

Diğer Haber Başlıkları
1
2
3
4
5
6
7
8
Kurumlar
T.C. Sağlık Bakanlığı
Türkiye Kamu Hast. Kurumu
Nevşehir Valiliği
Nevşehir Belediyesi
Nevşehir Üniversitesi
Nevşehir Sağlık İl Müdürlüğü
Kurumlar
Nevşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü
Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği
Nevşehir Devlet Hastanesi
Ürgüp Devlet Hastanesi
Nevşehir Ağız ve Diş Sağ. Merk.
Kozaklı Fizik Tedavi Hastanesi
Önemli Linkler
MHRS Randevu
Hastane Laboratuvar Sonucu
BİMER
E - Nabız
E Bodro
Kurumsal E Posta
Kurumlar
Sağlık Bakanlığı E Posta Sistemi
Sağlık Bakanlığı Bilgi Edinme
Sağlıkta Buluşma Noktası
0 384 471 25 99 ( PBX )
MESAJ
KOZAKLI Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
Copyright ©2015 Web Tasarım_medyatör